EMEL ENGİN (1965)

Emel Engin
Müzedeki Sır – Allahaısmarladık Asya kitabı ile tanıdığım Emel Engin’in yaşamı ile ilgili kitapta herhangi bir not olmayınca -umarım diğer kitaplarında vardır- internet ortamında bir tarama yapmak durumunda kaldım. Kısa da olsa yaşamöyküsüne yalnızca Tek Kocaeli Gazetesi’nin sitesinde rastlayabildim. Prof. Dr. Vahdettin Engin ve Emel Engin’in Akça Koca Kültür Platformu’nda “Lozan’ı Doğru Anlamak” konusunda konuşmacı olarak katılacakları duyurusunun hemen altında her ikisi hakkında da biyografik bir bilgi bulunuyordu. (1)

1965 Zonguldak doğumlu olan Emel Engin, ilk ve orta öğrenimini Rize’de tamamlar. 1982 yılında girmiş olduğu Marmara Üniversitesi Tarih Öğretmenliği bölümünden 1986 yılında mezun olur. 2007 yılında da yine aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Atatürk İlke ve İnkılâpları Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamlar.

1993 yılında başladığı öğretmenlik mesleğini halen Tuzla Çağrıbey Ortaokulu’nda sürdürmektedir. Halen Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdüren Prof. Dr. Vahdettin ENGİN ile evli olup, bir kız çocuğu annesidir.

safe_image

Yaptığım taramalarda Emel Engin’in Mekteb-i Sultani’den Galatasaray Lisesi’ne (Giza Yayınları, 2008), Sultan ve GaziTarihi değiştiren iki lider, II. Abdülhamid ve Mustafa Kemal Atatürk (Yeditepe yayınevi, 2014), Müzedeki Sır – Allahaısmarladık Asya (Yeditepe yayınevi, 2016) ve Sorularla Milli Mücadele Tarihi (Yeditepe yayınevi, 2020) (Prof. Dr. Vahdettin ENGİN ile birlikte) olmak üzere dört kitabına rastladım.

Bunların dışında “Emel Engin ve Vahdettin Engin ile Evimizde Tarih” adıyla hem Facebook (2) hem de YouTube (3) üzerinden tarih derslerini paylaştıklarını gördüm.

BAŞVURULAR:

  1. Tek Kocaeli Gazetesi
  2. Evimizde Tarih Emel-Vahdettin Engin (Facebook)
  3. Evimizde Tarih (Youtube)

One thought on “EMEL ENGİN (1965)”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s